Lauantaina keskeyttänyt Toyota-kuski Esapekka Lappi ajoi toiseksi kovimman ajan Cala Fluminin reilun 12 kilometrin mittaiselle pätkälle, vaikka ajoi pikataipaleella ensimmäisenä autona. Esimerkiksi kisassa viidentenä oleva Kalle Rovanperä jäi tallikaveristaan liki 18 sekuntia.
– Yritämme säästää renkaita ja katsotaan sitten, mitä voimme tehdä Power Stagella. Olisi pitänyt ajaa vieläkin hiljempaa. Pitää ottaa rauhallisesti, Rovanperä sanoi WRC All Liven lähetyksessä.
Erot kuljettajien välillä ovat sen verran isoja, ettei kukaan lähtenyt hyökkäämään sunnuntaiaamun avauksessa. Hyundain Ott Tänak jatkaa kisan kärjessä liki 50 sekunnin turvin ennen Fordin Craig Breenia.
– Päätavoite tänään on vain päästä pätkät läpi ja tuoda auto maaliin, pohja-ajan vajaan kahden sekunnin turvin ennen Lappia ajanut Tänak totesi.
Hyundain espanjalaiskonkari Dani Sordo on kisassa kolmantena. Ero toisena olevaan Breeniin on 24 sekuntia. Fordin Pierre-Louis Loubet pitää hallussaan neljättä sijaa lähes minuutin erolla ennen Rovanperää.
Sardinian MM-rallissa ajetaan vielä kolme erikoiskoetta.
Katso alta kooste Sardinian MM-rallin lauantaiaamun erikoiskokeista. Kilpailun tilanne ja aikataulu ovat videon alla.
Sardinian MM-rallin tilanne EK18/21 jälkeen:
1. Ott Tänak Hyundai 2.52.05,8 2. Craig Breen Ford +49,7 3. Dani Sordo Hyundai +1.13,7 4. P-L Loubet Ford +1.46,4 5. Kalle Rovanperä Toyota +2.42,5 6. Takamoto Katsuta Toyota +4.04,1 7. Gus Greensmith Ford +5.15,1 8. Nikolai Grjazin Skoda +6.42,4 9. Jan Solans Citroen +7.16,8 10. Jari Huttunen Ford +7.31,9 11. Chris Ingram Skoda +7.32,9 12. Sami Pajari Skoda +8.07,5
Sardinian MM-rallin EK-aikataulu (Suomen aikaa):
Torstai 2.6. 10.01 Testierikoiskoe: Olmedo (3,53 km) 19.08 EK1: Olbia - Cabu Abbas (3,23 km) Perjantai 3.6. 08.01 EK2: Terranova 1 (14,19 km) 09.01 EK3: Monti di Alà e Buddusò 1 (24,70 km) 10.46 EK4: Terranova 2 (14,19 km) 11.46 EK5: Monti di Alà e Buddusò 2 (24,70 km) 14.35 Huoltotauko (40 min) 16.18 EK6: Osilo - Tergu 1 (14,63 km) 17.01 EK7: Sedini - Castelsardo 1 (13,26 km) 18.48 EK8: Osilo - Tergu 2 (14,63 km) *PERUTTU 19.31 EK9: Sedini - Castelsardo 2 (13,26 km) *PERUTTU Lauantai 4.6. 08.46 EK10: Tempio Pausania 1 (12,03 km) 09.46 EK11: Erula - Tula 1 (15,27 km) 11.31 EK12: Tempio Pausania 2 (12,03 km) 12.31 EK13: Erula - Tula 2 (15,27 km) 14.38 EK14: Coiluna - Loelle 1 (21,60 km) 15.46 EK15: Monte Lerno di Pattada 1 (17,01 km) 17.08 EK16: Coiluna - Loelle 2 (21,60 km) 18.16 EK17: Monte Lerno di Pattada 2 (17,01 km) Sunnuntai 5.6. 09.10 EK18: Cala Flumini 1 (12,55 km) 10.08 EK19: Sassari - Argentiera 1 (7,10 km) 12.00 EK20: Cala Flumini 2 (12,55 km) 13.18 EK21: Sassari - Argentiera 2 (7,10 km) *Power Stage