Osilo-Tergun pikataipaleen toisen ajokerran piti käynnistyä kello 18.48 Suomen aikaa, mutta kello seitsemän jälkeen järjestäjät ilmoittivat, että pätkä jää kokonaan ajamatta.
Pätkän peruuntumisen syynä on onnettomuus, joka sattui samalla erikoiskokeella ensimmäisellä ajokerralla. WRC2-luokkaan osallistuneen Laurent Battut’n Hyundai syttyi tuleen pätkän varrella.
WRC2-luokassa kilpaileva Teemu Suninen kertoi niin ikään huonoja uutisia. Suninen vahvisti Twitterissä, että hän joutuu jättämään perjantaina ajopäivän kesken.
– Meidän pitää keskeyttää ainakin tältä päivältä, koska takajousitus rikkoutui edellisellä erikoiskokeella. Yritimme tehdä korjauksia siirtymällä, mutta vauriot ovat liian suuria korjattavaksi täällä, Suninen viestitti.
Toyotan Esapekka Lappi pitää hallussaan Sardinian MM-rallin kärkipaikkaa 0,7 sekunnin erolla Hyundain Ott Tänakiin. MM-sarjaa johtava Kalle Rovanperä on kahdeksantena yli minuutin päässä kärjestä.
Perjantaina ajetaan vielä yksi erikoiskoe. Sardinian MM-ralli päättyy sunnuntaina.
Katso alta kooste Sardinian MM-rallin perjantaiaamun erikoiskokeista. Kilpailun tilanne ja aikataulu ovat videon alla.
Sardinian MM-rallin tilanne EK8/21 jälkeen:
1. Esapekka Lappi Toyota 1.10.41,9 2. Ott Tänak Hyundai +0,7 3. P-L Loubet Ford +15,1 4. Craig Breen Ford +15,5 5. Dani Sordo Hyundai +16,1 6. Adrien Fourmaux Ford +30,8 7. Takamoto Katsuta Toyota +1.05,5 8. Kalle Rovanperä Toyota +1.13,1 9. Thierry Neuville Hyundai +2.07,2 10. A. Mikkelsen Skoda +2.20,8
Sardinian MM-rallin EK-aikataulu (Suomen aikaa):
Torstai 2.6. 10.01 Testierikoiskoe: Olmedo (3,53 km) 19.08 EK1: Olbia - Cabu Abbas (3,23 km) Perjantai 3.6. 08.01 EK2: Terranova 1 (14,19 km) 09.01 EK3: Monti di Alà e Buddusò 1 (24,70 km) 10.46 EK4: Terranova 2 (14,19 km) 11.46 EK5: Monti di Alà e Buddusò 2 (24,70 km) 14.35 Huoltotauko (40 min) 16.18 EK6: Osilo - Tergu 1 (14,63 km) 17.01 EK7: Sedini - Castelsardo 1 (13,26 km) 18.48 EK8: Osilo - Tergu 2 (14,63 km) 19.31 EK9: Sedini - Castelsardo 2 (13,26 km) Lauantai 4.6. 08.46 EK10: Tempio Pausania 1 (12,03 km) 09.46 EK11: Erula - Tula 1 (15,27 km) 11.31 EK12: Tempio Pausania 2 (12,03 km) 12.31 EK13: Erula - Tula 2 (15,27 km) 14.38 EK14: Coiluna - Loelle 1 (21,60 km) 15.46 EK15: Monte Lerno di Pattada 1 (17,01 km) 17.08 EK16: Coiluna - Loelle 2 (21,60 km) 18.16 EK17: Monte Lerno di Pattada 2 (17,01 km) Sunnuntai 5.6. 09.10 EK18: Cala Flumini 1 (12,55 km) 10.08 EK19: Sassari - Argentiera 1 (7,10 km) 12.00 EK20: Cala Flumini 2 (12,55 km) 13.18 EK21: Sassari - Argentiera 2 (7,10 km) *Power Stage