Quantcast

Hyundai-tähti repi lisää eroa, Latvala nousi parhaaksi suomalaiseksi – katso rallin MM-pistetilanteet

Thierry Neuville
Thierry Neuville. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Hyundain Thierry Neuville kasvatti hieman MM-pistejohtoaan voitettuaan viikonloppuna ajetun Argentiinan MM-rallin.

Neuville otti kilpailussa voiton selkeällä 48,4 sekunnin marginaalilla ennen tallikaveriaan Andreas Mikkelseniä. Neuville on ajanut kaksi voittoa putkeen MM-sarjassa, sillä hän oli ykkönen myös Korsikalla kuukausi sitten.

Neuville johtaa MM-sarjaa nyt kymmenen pisteen erolla Citroenin Sebastien Ogieriin, joka sijoittui kolmanneksi Argentiinassa. Ogier nappasi täydet lisäpisteet rallin päättäneeltä Power Stage -erikoiskokeelta.

Katso alta koostevideo Argentiinan MM-rallin huippuhetkistä! Juttu jatkuu videon jälkeen.

[YouPlaySinglePlayer video=”1719,2282,260547″ floating=”1″ ap mute]

 

Ott Tänak joutui antamaan hieman periksi pistekamppailussa, sillä hän keskeytti lauantaina Toyotan sähkövian vuoksi. Tänak jatkoi kisaa sunnuntaina ja nousi lopputuloksissa kahdeksanneksi. Tänak on nyt jäänyt 28 pistettä Neuvillesta.

Argentiinassa viidenneksi sijoittunut Jari-Matti Latvala nousi parhaaksi suomalaiseksi pistetaulukossa. Toyotan suomalaiskuski otti haltuunsa pistetaulukon seitsemännen sijan.

Katso alta pistetilanteet, juttu jatkuu taulukon jälkeen.

Kuljettajien MM-pistetilanne Argentiinan MM-rallin jälkeen.
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Ott TänakToyota26315+225+5188+44+125+525+31025+5250+525+518+5-
2.Thierry NeuvilleHyundai22718+315+412+325+225+3018+48+38+412+54+418+125+3-
3.Sebastien OgierCitroen21725+40+225+518+115+518+415+50+410+26+125+315+44+1-
4.Andreas MikkelsenHyundai1020120-186-15+512+38158--
4.Elfyn EvansM-Sport Ford102010+315150121012+1---10+28+4-
6.Kris MeekeToyota988+5810+42+5121+104018+26120-
7.Jari-Matti LatvalaToyota941004110+40+360+215+115+38+2010-
8.Dani SordoHyundai89--2+2128+2-0+125-1010-15+2-
9.Teemu SuninenM-Sport Ford890+10010+361012+21840+412+106-
10.Esapekka LappiCitroen83018+10+160806184180+30-
11.Sebastien LoebHyundai51126-4-15+20-----12-
12.Kalle RovanperäSkoda1800-0-48220020-

Hyundai repi lisää eroa kilpailijoihinsa valmistajien MM-sarjassa saatuaan kaksoisvoiton Neuvillen ja Mikkelsenin johdolla. Hyundailla on 27 pisteen etumatka Tommi Mäkisen johtamaan Toyota Gazoo Racingiin.

Katso MM-pistetaulukot kokonaisuudessaan täältä.

 

Lue myös nämä

  • Uusimmat