Quantcast

Rallin MM-sarjan kärkeen tuttu nimi – suomalaiset jämäsijoilla

Sebastien Ogier
Sebastien Ogier. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Hyundain Thierry Neuville menetti rallin MM-sarjan kärkipaikan sunnuntaina päättyneessä Chilen MM-rallissa.

Neuville keskeytti kilpailun lauantaina rajuun ulosajoon. Neuville ja kartanlukija Nicolas Gilsoul selvisivät tärskystä mustelmilla, mutta auto meni niin huonoon kuntoon, etteivät he pystyneet jatkamaan kilpailua sunnuntaina.

MM-sarjan kärkeen nousi kuusi edellistä mestaruutta voittanut Sebastien Ogier, joka sijoittui toiseksi historian ensimmäisessä Chilen MM-rallissa. Sunnuntaina voittoa juhlinut Toyotan Ott Tänak on pisteissä toisena kymmenen pistettä Ogieria jäljessä. Neuvillella on 12 pisteen matka kärkeen.

Suomalaiset eivät päässeet juhlimaan Chilessä, eikä heillä ole hurraamista pistetaulukossakaan. Citroenin Esapekka Lappi on parhaana suomalaisena kahdeksantena perässään Toyotan Jari-Matti Latvala ja Fordin Teemu Suninen. Suninen sijoittui Chilessä viidenneksi, Lappi kuudenneksi ja Latvala 11:nneksi.

Katso alta tilanne, joka aiheutti keskeytyksen Latvalalle. Juttu jatkuu videon jälkeen.

[YouPlaySinglePlayer video=”1719,2282,262578″ ap mute]

 

WRC-tehdaskuskeista suomalaisten takana on ainoastaan Hyundain Dani Sordo. Espanjalainen Sordo on tosin ajanut tällä kaudella vain kolme MM-rallia, kun taas suomalaiset ovat olleet mukana kauden kaikissa kuudessa kilpailussa.

MM-kauden seuraava ralli ajetaan kolmen viikon kuluttua Portugalissa.

Kuljettajien MM-pistetilanne:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Ott TänakToyota26315+225+5188+44+125+525+31025+5250+525+518+5-
2.Thierry NeuvilleHyundai22718+315+412+325+225+3018+48+38+412+54+418+125+3-
3.Sebastien OgierCitroen21725+40+225+518+115+518+415+50+410+26+125+315+44+1-
4.Andreas MikkelsenHyundai1020120-186-15+512+38158--
4.Elfyn EvansM-Sport Ford102010+315150121012+1---10+28+4-
6.Kris MeekeToyota988+5810+42+5121+104018+26120-
7.Jari-Matti LatvalaToyota941004110+40+360+215+115+38+2010-
8.Dani SordoHyundai89--2+2128+2-0+125-1010-15+2-
9.Teemu SuninenM-Sport Ford890+10010+361012+21840+412+106-
10.Esapekka LappiCitroen83018+10+160806184180+30-
11.Sebastien LoebHyundai51126-4-15+20-----12-
12.Kalle RovanperäSkoda1800-0-48220020-

Katso valmistajien MM-pistetilanne täältä.

Lue myös nämä

  • Uusimmat