Jari-Matti Latvala oli toinen Sardiniassa. Kuva: Toyota Gazoo Racing

Latvalalle komea kakkossija – Lapilta käsittämätön temppu

Jaa uutinen

Sardinian MM-ralli päättyi virolaisen Ott Tänakin juhliin sunnuntaina. Myös Tommi Mäkisen johtama Toyotan rallitiimi sai loistavan tuloksen Italian osakilpailusta.

Toyotan Jari-Matti Latvala otti kisasta kakkossijan jäätyään 12,3 sekuntia Tänakista. Suomalaistiimin loistavan viikonlopun täydensivät Esapekka Lappi neljännellä ja Juho Hänninen kuudennella sijallaan. Sunnuntaina auton ohjausviasta kärsinyt Hänninen joutui päästämään viimeisellä pikataipaleella MM-sarjan kärkikuljettajan Sebastien Ogierin edelleen viidenneksi.

Latvala yritti vielä sunnuntaiaamuna tehdä viimeisen hyökkäyksensä ja antaa painetta Tänakille, mutta päivän toisella erikoiskokeella suomalaiskuski teki pienen virheen sammutettuaan autonsa mutkassa. Sen jälkeen Latvala keskittyi tuomaan autonsa toisena maaliin, kun taas Tänak pääsi tuulettamaan uransa ensimmäistä MM-osakilpailuvoittoa.

Esapekka Lapille toinen ralli Toyotan WRC-kalustolla oli lähes täysosuma. Neljäs tila on Lapin paras MM-sarjassa, mutta pieksämäkeläisen esityksestä teki huikean se, että hän tykitti rallissa peräti kuusi pohja-aikaa – enemmän kuin yksikään toinen kuljettaja. Lappi kruunasi kisansa ajamalla Power Stagella pohjat, joka toi komeat viisi bonuspistettä suomalaiskuskille. Ilman perjantain vaihdelaatikko-ongelmia Lappi olisi taistellut jopa palkintokorokepaikasta Sardinian sorateillä.

Sebastien Ogier säilytti MM-sarjan kärkipaikan, ja kolmanneksi Sardiniassa ajanut Thierry Neuville jatkaa MM-pisteissä toisena. Tänak nousi kolmanneksi ohi Latvalan, joka on nyt sarjan kokonaistilanteessa neljäntenä.

Kauden kahdeksas ralli ajetaan kesä-heinäkuun vaihteessa Puolassa.

Sardinian MM-rallin tulokset (ek19/19):

1. Ott Tänak          Ford    3.25.15,1
2. Jari-Matti Latvala Toyota      +12,3
3. Thierry Neuville   Hyundai   +1.07,7
4. Esapekka Lappi     Toyota    +2.12,9
5. Sebastien Ogier    Ford      +3.25,3
6. Juho Hänninen      Toyota    +3.38,5
7. Mads Östberg       Ford      +6.31,8
8. Andreas Mikkelsen  Citroen   +8.07,8


MM-pisteet:

SijaKuskiTalliMCOSWEMEXFRAARGPORITAPOLFINGERESPGBRAUSYhteensä
1.Sébastien OgierM-Sport Ford2515+418+418+412+225+110+315+4-15+218+315+212+5232
2.Thierry NeuvilleHyundai5315+525+125+518+415+225+18+3--18+525208
3.Ott TänakM-Sport Ford151812+3-15+312+525-6+52515+2818+4191
4.Jari-Matti LatvalaToyota1825+58+212+510+1218+10+526+3-10+3-136
5.Elfyn EvansM-Sport Ford8+282-18+48+3-418+4862510128
6.Dani SordoHyundai12+1124+115+24150+41220+50+51-95
7.Kris MeekeCitroen-225-----4-25+46+46+177
8.Hayden PaddonHyundai-6+11088--18-4-41574
9.Juho HänninenToyota3-6-668115+11212+1--71
10.Craig BreenCitroen1010-10+3-10--1010+1---64
11.Esapekka LappiToyota-----1+212+5-250+4-28+362
12.Andreas MikkelsenSkoda/Citroen6--6--42+3-18-12+1254
13.Stephane LefebvreCitroen2+44-----10+28--30
14.Teemu SuninenM-Sport Ford-1-4---81204--29
26.Kalle RovanperäKalle Rovanperä Racing11
toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Lue myös:

Rallikuvaaja toteutti ainutlaatuisen projektin SM-sarjasta – “Kokemuksena todella hieno&... Jyväskyläläinen valokuvaaja Hannu Rainamo toteutti tänä vuonna projektin, jota ei ole koskaan aiemmin tehty: p...
Skoda suunnittelemassa WRC-paluuta? “Haluamme todistaa kilpailukykymme” Skoda Motorsport on tehnyt vakuuttavaa jälkeä rallin MM-sarjan WRC2-luokassa viime vuosina. Tulevaisuudessa Sk...
Juuso Nordgren sai unelmadiilin – “Tämän parempaa mahdollisuutta ei voi olla” Rallikuljettaja Juuso Nordgren ja kartanlukija Tapio kanssa pääsevät ensi kaudella ajamaan Skodan tehdastiimin...
Rovanperä ja Nordgren Skodalla rallin MM-sarjaan! Suomalaissensaatio Kalle Rovanperä ja Juuso Nordgren kilpailevat ensi kaudella Skodan tehdastallin kalustolla ...
Hyundai-kuski Sordo paljasti ensi vuoden ohjelmansa – kartturi vaihtuu Kokenut espanjalaiskuljettaja Dani Sordo ajaa ensi kaudella ainakin seitsemän osakilpailua rallin MM-sarjassa....
Ogier haaveilee osallistumisesta Le Mansin klassikkokisaan Viisinkertaisen rallimestarin Sebastien Ogierin uran jatkolla spekuloitiin pitkään viime kauden lopussa. Lopul...
Rovanperä hurjassa iskussa Italiassa – peittosi finaalissa rallimestarin pojan Rallilupaus Kalle Rovanperä löysi mahtavan vauhdin Bettega Memorial -näytöskilpailun avauspäivänä Italian Bolo...
Rallicrossin SM-sarjalle uusi lajipäällikkö Jokamiehenluokan, rallicrossin, crosskartin ja jääradan uudeksi lajipäälliköksi on valittu Juho Ketonen. Hän a...
Jaa uutinen

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi Päätoimittaja

Vastaa

Jaot