Monte Carlo -rallin kärkikolmikko pääsi ruiskuttamaan kuohujuomaa sunnuntaina Monacossa. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

MM-rallikausi käyntiin tutussa komennossa – katso MM-sarjan pistetilanteet

Rallin MM-sarja käynnistyi jälleen kerran Sebastien Ogierin komennossa.

Kuusi edellistä maailmanmestaruutta voittanut Ogier voitti sunnuntaina päättyneen Monte Carlon MM-rallin 2,2 sekunnin erolla Hyundain Thierry Neuvilleen. Kyseessä oli jo kuudes perättäinen Monten ykköstila Ogierille, joka siirtyi täksi kaudeksi Citroenin WRC-talliin.

Juttu jatkuu mainoksen jälkeen.

Ogier keräsi Monte Carlo -rallista kaikkiaan 29 pistettä, kun hän nappasi vielä neljä bonuspinnaa rallin päättäneen Power Stage -erikoiskokeen kakkossijasta. Neuville on MM-taulukossa kahdeksan pistettä ranskalaista jäljessä.

Toyota-kuljettaja Ott Tänak pitää hallussaan MM-sarjan kolmossijaa ennen tallikaveriaan Kris Meekeä, joka nappasi Power Stagelta täydet viisi lisäpistettä. Kolmas Toyota-pilotti Jari-Matti Latvala majailee kuudentena 19 pisteen päässä Ogierista. Latvala sijoittui Montessa viidenneksi.

Teemu Suninen sai Montesta yhden pisteen Power Stagen viidennestä tilasta, ja lauantaina keskeyttänyt Esapekka Lappi jäi pisteittä.

Valmistajien MM-sarjan kolmen kärki mahtuu vain viiden pisteen sijaan. Hyundai otti haltuunsa ykköstilan ennen Citroenia ja Toyotaa.

Kuljettajien MM-pistetilanne 2019:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Thierry NeuvilleHyundai8218+315+412+325+2
2.Sebastien OgierCitroen8025+40+225+518+1
3.Ott TänakToyota7715+225+5188+4
4.Elfyn EvansM-Sport Ford43010+31515
5.Kris MeekeToyota428+5810+42+5
6.Esapekka LappiCitroen26018+10+16
7.Sebastien LoebHyundai22126-4
8.Dani SordoHyundai16--2+212
9.Jari-Matti LatvalaToyota1510041
10.Teemu SuninenM-Sport Ford140+10010+3
11.Andreas MikkelsenHyundai120120-
12.Benito GuerraSkoda8--8-
13.Gus GreensmithM-Sport Ford660--
14.Marco Bulacia WilkinsonSkoda6--6-
15.Pontus TidemandM-Sport Ford404--
Tallien MM-pistetilanne 2019:
SijaTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Hyundai Shell Mobis WRT11430272037
2.Citroen Total WRT10225223124
3.Toyota Gazoo Racing WRT9825332812
4.M-Sport Ford WRT7014161525
Lisää aiheeseen liittyviä tuoreita uutisia:
Jaa uutinen
Avatar

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja