MM-rallikausi käyntiin tutussa komennossa – katso MM-sarjan pistetilanteet

Monte Carlo -rallin kärkikolmikko pääsi ruiskuttamaan kuohujuomaa sunnuntaina Monacossa. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Rallin MM-sarja käynnistyi jälleen kerran Sebastien Ogierin komennossa.

Kuusi edellistä maailmanmestaruutta voittanut Ogier voitti sunnuntaina päättyneen Monte Carlon MM-rallin 2,2 sekunnin erolla Hyundain Thierry Neuvilleen. Kyseessä oli jo kuudes perättäinen Monten ykköstila Ogierille, joka siirtyi täksi kaudeksi Citroenin WRC-talliin.

Ogier keräsi Monte Carlo -rallista kaikkiaan 29 pistettä, kun hän nappasi vielä neljä bonuspinnaa rallin päättäneen Power Stage -erikoiskokeen kakkossijasta. Neuville on MM-taulukossa kahdeksan pistettä ranskalaista jäljessä.

Toyota-kuljettaja Ott Tänak pitää hallussaan MM-sarjan kolmossijaa ennen tallikaveriaan Kris Meekeä, joka nappasi Power Stagelta täydet viisi lisäpistettä. Kolmas Toyota-pilotti Jari-Matti Latvala majailee kuudentena 19 pisteen päässä Ogierista. Latvala sijoittui Montessa viidenneksi.

Teemu Suninen sai Montesta yhden pisteen Power Stagen viidennestä tilasta, ja lauantaina keskeyttänyt Esapekka Lappi jäi pisteittä.

Valmistajien MM-sarjan kolmen kärki mahtuu vain viiden pisteen sijaan. Hyundai otti haltuunsa ykköstilan ennen Citroenia ja Toyotaa.

Kuljettajien MM-pistetilanne 2019:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Ott TänakToyota18015+225+5188+44+125+525+31025+5
2.Sebastien OgierCitroen15825+40+225+518+115+518+415+50+410+2
3.Thierry NeuvilleHyundai15518+315+412+325+225+3018+48+38+4
4.Elfyn EvansM-Sport Ford78010+315150121012+1-
5.Andreas MikkelsenHyundai710120-186-15+512+3
6.Teemu SuninenM-Sport Ford660+10010+361012+2184
7.Kris MeekeToyota608+5810+42+5121+1040
8.Esapekka LappiCitroen58018+10+16080618
9.Jari-Matti LatvalaToyota561004110+40+360+215+1
10.Dani SordoHyundai52--2+2128+2-0+125-
11.Sebastien LoebHyundai39126-4-15+20--
12.Kalle RovanperäSkoda1600-0-4822
Tallien MM-pistetilanne 2019:
SijaTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Hyundai Shell Mobis WRT262302720374321244020
2.Toyota Gazoo Racing WRT238253328122229331640
3.Citroen Total WRT198252231241526151228
4.M-Sport Ford WRT1581416152582222306
Jaa uutinen
Avatar

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja