Suomi neljänneksi paras maa rallin MM-sarjan pistetilanteessa

Portugalin MM-ralli oli kauden seitsemäs kisa. Rallikausi on nyt puolessa välissä.

Rallin MM-sarjan pistetilanne kiristyi entisestään Portugalin rallissa. Voiton vienyt Toyotan Ott Tänak nousi vain kahden pisteen päähän Citroenin Sebastien Ogierista. 

Hyundain Thierry Neuville on kolmantena vain kymmenen pistettä Ogierin takana. Suomalaisittain pistetilanne ei ole järin ruusuinen, sillä parhaana meikäläisenä Fordin Teemu Suninen on kuudentena. Toyotan Jari-Matti Latvala on kahdeksantena ja Citroenin Esapekka Lappi kymmenentenä.

Jos pisteet lasketaan maittain, on Suomi kuitenkin neljäntenä 129 pisteellä. Sunisella pisteitä on 44, Latvalalla 38 ja Lapilla 34. Lisäksi MM-pisteitä tällä kaudella ovat saanuttaneet Kalle Rovanperä (12) sekä Janne Tuohino (1).

Katso alta kooste rallin tapahtumista. Juttu jatkuu videon jälkeen.

 

Maavertailussa johtopaikalla on Ranska, jolle Sebastien Ogier ja Sebastien Loeb ovat jo kahdestaan saalistaneet 181 pistettä. Lisäksi pisteitä patonkimaalle ovat ajaneet Yoann Bonato (4), Pierre-Louis Loubet (2), Stephane Sarrazin (2)  sekä  Adrien Fourmaux (1). Yhteensä pisteitä Ranskalla on 190.

Tänakin 140 pisteen potti nostaa Viron vertailussa toiseksi ja belgialaisen Neuvillen 132 pistettä riittävät maavertailun kolmanteen sijaan.

Brittikuskeilla Kris Meekella, Elfyn Evansilla ja Gus Greensmithillä MM-pisteitä on 127. Britit ovat maavertailussa viidentenä.

SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Ott TänakToyota18015+225+5188+44+125+525+31025+5
2.Sebastien OgierCitroen15825+40+225+518+115+518+415+50+410+2
3.Thierry NeuvilleHyundai15518+315+412+325+225+3018+48+38+4
4.Elfyn EvansM-Sport Ford78010+315150121012+1-
5.Andreas MikkelsenHyundai710120-186-15+512+3
6.Teemu SuninenM-Sport Ford660+10010+361012+2184
7.Kris MeekeToyota608+5810+42+5121+1040
8.Esapekka LappiCitroen58018+10+16080618
9.Jari-Matti LatvalaToyota561004110+40+360+215+1
10.Dani SordoHyundai52--2+2128+2-0+125-
11.Sebastien LoebHyundai39126-4-15+20--
12.Kalle RovanperäSkoda1600-0-4822

Valmistajien MM-sarjassa johtopaikalla on Hyundai 202 pisteellä. Toyota on toisena 20 pistettä korealaisvalmistajaa takana.

SijaTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Hyundai Shell Mobis WRT262302720374321244020
2.Toyota Gazoo Racing WRT238253328122229331640
3.Citroen Total WRT198252231241526151228
4.M-Sport Ford WRT1581416152582222306

 

Jaa uutinen
Aki Hietavala

Aki Hietavala

aki.hietavala(a)rallit.fi
Toimituspäällikkö