Suomi neljänneksi paras maa rallin MM-sarjan pistetilanteessa

Portugalin MM-ralli oli kauden seitsemäs kisa. Rallikausi on nyt puolessa välissä.

Rallin MM-sarjan pistetilanne kiristyi entisestään Portugalin rallissa. Voiton vienyt Toyotan Ott Tänak nousi vain kahden pisteen päähän Citroenin Sebastien Ogierista. 

Hyundain Thierry Neuville on kolmantena vain kymmenen pistettä Ogierin takana. Suomalaisittain pistetilanne ei ole järin ruusuinen, sillä parhaana meikäläisenä Fordin Teemu Suninen on kuudentena. Toyotan Jari-Matti Latvala on kahdeksantena ja Citroenin Esapekka Lappi kymmenentenä.

Jos pisteet lasketaan maittain, on Suomi kuitenkin neljäntenä 129 pisteellä. Sunisella pisteitä on 44, Latvalalla 38 ja Lapilla 34. Lisäksi MM-pisteitä tällä kaudella ovat saanuttaneet Kalle Rovanperä (12) sekä Janne Tuohino (1).

Katso alta kooste rallin tapahtumista. Juttu jatkuu videon jälkeen.

 

Maavertailussa johtopaikalla on Ranska, jolle Sebastien Ogier ja Sebastien Loeb ovat jo kahdestaan saalistaneet 181 pistettä. Lisäksi pisteitä patonkimaalle ovat ajaneet Yoann Bonato (4), Pierre-Louis Loubet (2), Stephane Sarrazin (2)  sekä  Adrien Fourmaux (1). Yhteensä pisteitä Ranskalla on 190.

Tänakin 140 pisteen potti nostaa Viron vertailussa toiseksi ja belgialaisen Neuvillen 132 pistettä riittävät maavertailun kolmanteen sijaan.

Brittikuskeilla Kris Meekella, Elfyn Evansilla ja Gus Greensmithillä MM-pisteitä on 127. Britit ovat maavertailussa viidentenä.

SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Ott TänakToyota15015+225+5188+44+125+525+310
2.Sebastien OgierCitroen14625+40+225+518+115+518+415+50+4
3.Thierry NeuvilleHyundai14318+315+412+325+225+3018+48+3
4.Elfyn EvansM-Sport Ford78010+315150121012+1
5.Teemu SuninenM-Sport Ford620+10010+361012+218
6.Kris MeekeToyota608+5810+42+5121+104
7.Andreas MikkelsenHyundai560120-186-15+5
8.Dani SordoHyundai52--2+2128+2-0+125
9.Esapekka LappiCitroen40018+10+160806
10.Jari-Matti LatvalaToyota401004110+40+360+2
11.Sebastien LoebHyundai39126-4-15+20-
12.Kalle RovanperäSkoda1400-0-482

Valmistajien MM-sarjassa johtopaikalla on Hyundai 202 pisteellä. Toyota on toisena 20 pistettä korealaisvalmistajaa takana.

SijaTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Hyundai Shell Mobis WRT2423027203743212440
2.Toyota Gazoo Racing WRT1982533281222293316
3.Citroen Total WRT1702522312415261512
4.M-Sport Ford WRT152141615258222230

 

Lisää aiheeseen liittyviä tuoreita uutisia:
Jaa uutinen
Aki Hietavala

Aki Hietavala

aki.hietavala(a)rallit.fi
Toimituspäällikkö