Suomi neljänneksi paras maa rallin MM-sarjan pistetilanteessa

Portugalin MM-ralli oli kauden seitsemäs kisa. Rallikausi on nyt puolessa välissä.

Rallin MM-sarjan pistetilanne kiristyi entisestään Portugalin rallissa. Voiton vienyt Toyotan Ott Tänak nousi vain kahden pisteen päähän Citroenin Sebastien Ogierista. 

Hyundain Thierry Neuville on kolmantena vain kymmenen pistettä Ogierin takana. Suomalaisittain pistetilanne ei ole järin ruusuinen, sillä parhaana meikäläisenä Fordin Teemu Suninen on kuudentena. Toyotan Jari-Matti Latvala on kahdeksantena ja Citroenin Esapekka Lappi kymmenentenä.

Jos pisteet lasketaan maittain, on Suomi kuitenkin neljäntenä 129 pisteellä. Sunisella pisteitä on 44, Latvalalla 38 ja Lapilla 34. Lisäksi MM-pisteitä tällä kaudella ovat saanuttaneet Kalle Rovanperä (12) sekä Janne Tuohino (1).

Katso alta kooste rallin tapahtumista. Juttu jatkuu videon jälkeen.

 

Maavertailussa johtopaikalla on Ranska, jolle Sebastien Ogier ja Sebastien Loeb ovat jo kahdestaan saalistaneet 181 pistettä. Lisäksi pisteitä patonkimaalle ovat ajaneet Yoann Bonato (4), Pierre-Louis Loubet (2), Stephane Sarrazin (2)  sekä  Adrien Fourmaux (1). Yhteensä pisteitä Ranskalla on 190.

Tänakin 140 pisteen potti nostaa Viron vertailussa toiseksi ja belgialaisen Neuvillen 132 pistettä riittävät maavertailun kolmanteen sijaan.

Brittikuskeilla Kris Meekella, Elfyn Evansilla ja Gus Greensmithillä MM-pisteitä on 127. Britit ovat maavertailussa viidentenä.

SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Ott TänakToyota26315+225+5188+44+125+525+31025+5250+525+518+5-
2.Thierry NeuvilleHyundai22718+315+412+325+225+3018+48+38+412+54+418+125+3-
3.Sebastien OgierCitroen21725+40+225+518+115+518+415+50+410+26+125+315+44+1-
4.Andreas MikkelsenHyundai1020120-186-15+512+38158--
4.Elfyn EvansM-Sport Ford102010+315150121012+1---10+28+4-
6.Kris MeekeToyota988+5810+42+5121+104018+26120-
7.Jari-Matti LatvalaToyota941004110+40+360+215+115+38+2010-
8.Dani SordoHyundai89--2+2128+2-0+125-1010-15+2-
9.Teemu SuninenM-Sport Ford890+10010+361012+21840+412+106-
10.Esapekka LappiCitroen83018+10+160806184180+30-
11.Sebastien LoebHyundai51126-4-15+20-----12-
12.Kalle RovanperäSkoda1800-0-48220020-

Valmistajien MM-sarjassa johtopaikalla on Hyundai 202 pisteellä. Toyota on toisena 20 pistettä korealaisvalmistajaa takana.

SijaTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Hyundai Shell Mobis WRT38030272037432124402027252640-
2.Toyota Gazoo Racing WRT36225332812222933164043143730-
3.Citroen Total WRT2842522312415261512281843196-
4.M-Sport Ford WRT218141615258222230610161618-

 

Jaa uutinen
Aki Hietavala

Aki Hietavala

aki.hietavala(a)rallit.fi Toimituspäällikkö