Rallin MM-sarjan kärki tiiviissä nipussa – katso MM-pistetilanteet

Sebastien Ogier, Julien Ingrassia ja Citroen petrasivat asemiaan MM-pistetaulukoissa. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Meksikon MM-rallin sunnuntaina voittanut Sebastien Ogier harppasi kärkikuljettaja Ott Tänakin kantaan kuljettajien MM-pistetilanteessa.

Ogier kuittasi Meksikossa voiton puolen minuutin erolla Tänakiin. Toyota-kuljettaja Tänak säilytti pistejohdon, mutta Citroenin ranskalaismestari nousi vain neljän pisteen päähän virolaisesta. Ogier sai kilpailun päättäneeltä Power Stage – erikoiskokeelta täydet pisteet, kun taas Tänak jäi pisteittä päätöspätkällä.

Hyundain Thierry Neuville on myös mukana kärkikamppailussa. Meksikossa neljänneksi sijoittunut belgialainen on kymmenen pistettä Tänakia jäljessä.

Citroenin Esapekka Lappi on parhaana suomalaisena kuudentena MM-pistetaulukossa, mutta hän on jäänyt jo 45 pistettä Tänakista. Kahdeksantena olevan Toyotan Jari-Matti Latvalan ero kärkeen on 51 pistettä.

Valmistajien MM-sarjassa Tommi Mäkisen johtama Toyota Gazoo Racing pitää kärkitilaa kahdeksan pisteen erolla Citroeniin. Hyundai on aivan Citroenin kannassa.

Kuljettajien MM-pistetilanne:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Sebastien OgierCitroen12225+40+225+518+115+518+4
2.Ott TänakToyota11215+225+5188+44+125+5
3.Thierry NeuvilleHyundai11018+315+412+325+225+30
4.Kris MeekeToyota568+5810+42+5121+1
5.Elfyn EvansM-Sport Ford55010+31515012
6.Sebastien LoebHyundai39126-4-15+2
7.Andreas MikkelsenHyundai360120-186
8.Esapekka LappiCitroen34018+10+1608
9.Jari-Matti LatvalaToyota321004110+40+3
10.Teemu SuninenM-Sport Ford300+10010+3610
11.Dani SordoHyundai26--2+2128+2-
12.Benito GuerraSkoda8--8-0-
13.Gus GreensmithM-Sport Ford660--00
Valmistajien MM-pistetilanne:
SijaTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Hyundai Shell Mobis WRT178302720374321
2.Toyota Gazoo Racing WRT149253328122229
3.Citroen Total WRT143252231241526
4.M-Sport Ford WRT10014161525822
Lisää aiheeseen liittyviä tuoreita uutisia:
Jaa uutinen
Avatar

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja