Rallin MM-sarjan kärki tiiviissä nipussa – katso MM-pistetilanteet

Sebastien Ogier, Julien Ingrassia ja Citroen petrasivat asemiaan MM-pistetaulukoissa. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Meksikon MM-rallin sunnuntaina voittanut Sebastien Ogier harppasi kärkikuljettaja Ott Tänakin kantaan kuljettajien MM-pistetilanteessa.

Ogier kuittasi Meksikossa voiton puolen minuutin erolla Tänakiin. Toyota-kuljettaja Tänak säilytti pistejohdon, mutta Citroenin ranskalaismestari nousi vain neljän pisteen päähän virolaisesta. Ogier sai kilpailun päättäneeltä Power Stage – erikoiskokeelta täydet pisteet, kun taas Tänak jäi pisteittä päätöspätkällä.

Hyundain Thierry Neuville on myös mukana kärkikamppailussa. Meksikossa neljänneksi sijoittunut belgialainen on kymmenen pistettä Tänakia jäljessä.

Citroenin Esapekka Lappi on parhaana suomalaisena kuudentena MM-pistetaulukossa, mutta hän on jäänyt jo 45 pistettä Tänakista. Kahdeksantena olevan Toyotan Jari-Matti Latvalan ero kärkeen on 51 pistettä.

Valmistajien MM-sarjassa Tommi Mäkisen johtama Toyota Gazoo Racing pitää kärkitilaa kahdeksan pisteen erolla Citroeniin. Hyundai on aivan Citroenin kannassa.

Kuljettajien MM-pistetilanne:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Ott TänakToyota18015+225+5188+44+125+525+31025+5
2.Sebastien OgierCitroen15825+40+225+518+115+518+415+50+410+2
3.Thierry NeuvilleHyundai15518+315+412+325+225+3018+48+38+4
4.Elfyn EvansM-Sport Ford78010+315150121012+1-
5.Andreas MikkelsenHyundai710120-186-15+512+3
6.Teemu SuninenM-Sport Ford660+10010+361012+2184
7.Kris MeekeToyota608+5810+42+5121+1040
8.Esapekka LappiCitroen58018+10+16080618
9.Jari-Matti LatvalaToyota561004110+40+360+215+1
10.Dani SordoHyundai52--2+2128+2-0+125-
11.Sebastien LoebHyundai39126-4-15+20--
12.Kalle RovanperäSkoda1600-0-4822
Valmistajien MM-pistetilanne:
SijaTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Hyundai Shell Mobis WRT262302720374321244020
2.Toyota Gazoo Racing WRT238253328122229331640
3.Citroen Total WRT198252231241526151228
4.M-Sport Ford WRT1581416152582222306
Jaa uutinen
Avatar

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja