Sebastien Ogier, Julien Ingrassia ja Citroen petrasivat asemiaan MM-pistetaulukoissa. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Rallin MM-sarjan kärki tiiviissä nipussa – katso MM-pistetilanteet

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Meksikon MM-rallin sunnuntaina voittanut Sebastien Ogier harppasi kärkikuljettaja Ott Tänakin kantaan kuljettajien MM-pistetilanteessa.

Ogier kuittasi Meksikossa voiton puolen minuutin erolla Tänakiin. Toyota-kuljettaja Tänak säilytti pistejohdon, mutta Citroenin ranskalaismestari nousi vain neljän pisteen päähän virolaisesta. Ogier sai kilpailun päättäneeltä Power Stage – erikoiskokeelta täydet pisteet, kun taas Tänak jäi pisteittä päätöspätkällä.

Juttu jatkuu mainoksen jälkeen.

Hyundain Thierry Neuville on myös mukana kärkikamppailussa. Meksikossa neljänneksi sijoittunut belgialainen on kymmenen pistettä Tänakia jäljessä.

Citroenin Esapekka Lappi on parhaana suomalaisena kuudentena MM-pistetaulukossa, mutta hän on jäänyt jo 45 pistettä Tänakista. Kahdeksantena olevan Toyotan Jari-Matti Latvalan ero kärkeen on 51 pistettä.

Valmistajien MM-sarjassa Tommi Mäkisen johtama Toyota Gazoo Racing pitää kärkitilaa kahdeksan pisteen erolla Citroeniin. Hyundai on aivan Citroenin kannassa.

Kuljettajien MM-pistetilanne:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Ott TänakToyota6515+225+518
2.Sebastien OgierCitroen6125+40+225+5
3.Thierry NeuvilleHyundai5518+315+412+3
4.Kris MeekeToyota358+5810+4
5.Elfyn EvansM-Sport Ford28010+315
6.Esapekka LappiCitroen20018+10+1
7.Sebastien LoebHyundai18126-
8.Jari-Matti LatvalaToyota141004
9.Andreas MikkelsenHyundai120120
10.Benito GuerraSkoda8--8
11.Gus GreensmithM-Sport Ford660-
12.Pontus TidemandM-Sport Ford404-
12.Yoann BonatoCitroen44--
12.Dani SordoHyundai4--2+2
12.Marco Bulacia WilkinsonSkoda4--4
16.Stephane SarrazinHyundai22--
16.Ole Christian VeibyVW202-
18.Teemu SuninenM-Sport Ford10+100
Valmistajien MM-pistetilanne:
SijaTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Toyota Gazoo Racing WRT86253328
2.Citroen Total WRT78252231
3.Hyundai Shell Mobis WRT77302720
4.M-Sport Ford WRT45141615
Lisää aiheeseen liittyviä tuoreita uutisia:
Jaa uutinen

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja