Ogier nousi Tänakin pahimmaksi uhkaajaksi MM-taistossa – suomalaiset neljän pisteen sisässä

Sebastien Ogier tuuletti Turkissa. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Citroenin Sebastien Ogier teki komean paluun taistelussa rallin MM-sarjan voitosta. Ogier otti Turkissa sunnuntaina kauden kolmannen voittonsa ja nousi MM-pisteissä toiseksi ohi Hyundain Thierry Neuvillen.

Toyotan Ott Tänak johtaa yhä MM-pisteissä, mutta Ogier yli puolitti eron virolaiseen. Ennen Turkin osakilpailua ranskalainen multimestari oli 40 pistettä Tänakin takana, mutta nyt ero on enää 17 pistettä.

– Tarvitsin tätä todella mestaruustaiston kannalta. Olimme aika paljon Ottia perässä. On mukavaa, että ero on nyt vähän pienempi. Me olemme yhä takana, mutta nyt taisto on taas elossa, Ogier sanoi.

– Walesin ralli on vuorossa seuraavaksi ja siitä kisasta todella tykkään. Se sopii minulle erittäin hyvin. Toivottavasti voin siellä antaa lisää painetta Ottille.

Ogier sai lopulta kurvailla rauhassa voittoon, sillä toiseksi sijoittunut tiimikaveri Esapekka Lappi ei antanut painetta voittotaistelussa.

– Ei meidän välillä ollut minkäänlaista taistelua. Esapekka ajoi hienon rallin. Olisi joskus toki hienoa taistella häntä vastaan. Ehkä se tapahtuu tulevaisuudessa, jopa jo ensi vuonna voimme kamppailla yhdessä mestaruudesta. Oli mukavaa saada heiltä tukea, Ogier kehui.

Kolmantena MM-sarjassa on Neuville, joka on jäänyt kärjestä 30 pistettä. Parhaana suomalaisena Toyotan Jari-Matti Latvala on kuudentena. Kaikki kolme suomalaista WRC-kuskia on vain neljän pisteen sisässä toisistaan. Fordin Teemu Suninen on seitsemäs ja Citroenin Esapekka Lappi kahdeksas.

Kaikilla suomalaisilla on mahdollisuus nousta aina MM-sarjan nelostilalle saakka. Viidentenä oleva Toyotan Kris Meeke on kaksi pistettä  ja neljäntenä majaileva Hyundain Andreas Mikkelsen kymmenen pistettä Latvalaa edellä.

 

SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Ott TänakToyota24015+225+5188+44+125+525+31025+5250+525+5
2.Sebastien OgierCitroen21225+40+225+518+115+518+415+50+410+26+125+315+4
3.Thierry NeuvilleHyundai19918+315+412+325+225+3018+48+38+412+54+418+1
4.Andreas MikkelsenHyundai1020120-186-15+512+38158
5.Kris MeekeToyota988+5810+42+5121+104018+2612
6.Elfyn EvansM-Sport Ford90010+315150121012+1---10+2
7.Jari-Matti LatvalaToyota841004110+40+360+215+115+38+20
8.Esapekka LappiCitroen83018+10+160806184180+3
9.Teemu SuninenM-Sport Ford830+10010+361012+21840+412+10
10.Dani SordoHyundai72--2+2128+2-0+125-1010-
11.Sebastien LoebHyundai39126-4-15+20-----
12.Kalle RovanperäSkoda1800-0-4822002
Jaa uutinen
Aki Hietavala

Aki Hietavala

aki.hietavala(a)rallit.fi Toimituspäällikkö