Ogier nousi Tänakin pahimmaksi uhkaajaksi MM-taistossa – suomalaiset neljän pisteen sisässä

Sebastien Ogier tuuletti Turkissa. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Citroenin Sebastien Ogier teki komean paluun taistelussa rallin MM-sarjan voitosta. Ogier otti Turkissa sunnuntaina kauden kolmannen voittonsa ja nousi MM-pisteissä toiseksi ohi Hyundain Thierry Neuvillen.

Toyotan Ott Tänak johtaa yhä MM-pisteissä, mutta Ogier yli puolitti eron virolaiseen. Ennen Turkin osakilpailua ranskalainen multimestari oli 40 pistettä Tänakin takana, mutta nyt ero on enää 17 pistettä.

– Tarvitsin tätä todella mestaruustaiston kannalta. Olimme aika paljon Ottia perässä. On mukavaa, että ero on nyt vähän pienempi. Me olemme yhä takana, mutta nyt taisto on taas elossa, Ogier sanoi.

– Walesin ralli on vuorossa seuraavaksi ja siitä kisasta todella tykkään. Se sopii minulle erittäin hyvin. Toivottavasti voin siellä antaa lisää painetta Ottille.

Ogier sai lopulta kurvailla rauhassa voittoon, sillä toiseksi sijoittunut tiimikaveri Esapekka Lappi ei antanut painetta voittotaistelussa.

– Ei meidän välillä ollut minkäänlaista taistelua. Esapekka ajoi hienon rallin. Olisi joskus toki hienoa taistella häntä vastaan. Ehkä se tapahtuu tulevaisuudessa, jopa jo ensi vuonna voimme kamppailla yhdessä mestaruudesta. Oli mukavaa saada heiltä tukea, Ogier kehui.

Kolmantena MM-sarjassa on Neuville, joka on jäänyt kärjestä 30 pistettä. Parhaana suomalaisena Toyotan Jari-Matti Latvala on kuudentena. Kaikki kolme suomalaista WRC-kuskia on vain neljän pisteen sisässä toisistaan. Fordin Teemu Suninen on seitsemäs ja Citroenin Esapekka Lappi kahdeksas.

Kaikilla suomalaisilla on mahdollisuus nousta aina MM-sarjan nelostilalle saakka. Viidentenä oleva Toyotan Kris Meeke on kaksi pistettä  ja neljäntenä majaileva Hyundain Andreas Mikkelsen kymmenen pistettä Latvalaa edellä.

 

SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGCHIPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Ott TänakToyota26315+225+5188+44+125+525+31025+5250+525+518+5-
2.Thierry NeuvilleHyundai22718+315+412+325+225+3018+48+38+412+54+418+125+3-
3.Sebastien OgierCitroen21725+40+225+518+115+518+415+50+410+26+125+315+44+1-
4.Andreas MikkelsenHyundai1020120-186-15+512+38158--
4.Elfyn EvansM-Sport Ford102010+315150121012+1---10+28+4-
6.Kris MeekeToyota988+5810+42+5121+104018+26120-
7.Jari-Matti LatvalaToyota941004110+40+360+215+115+38+2010-
8.Dani SordoHyundai89--2+2128+2-0+125-1010-15+2-
9.Teemu SuninenM-Sport Ford890+10010+361012+21840+412+106-
10.Esapekka LappiCitroen83018+10+160806184180+30-
11.Sebastien LoebHyundai51126-4-15+20-----12-
12.Kalle RovanperäSkoda1800-0-48220020-
Jaa uutinen
Aki Hietavala

Aki Hietavala

aki.hietavala(a)rallit.fi Toimituspäällikkö