Sebastien Ogier. Kuva: M-Sport

Ogier menetti neljä lisäpistettä – Latvala hyötyi

Tykkää uutisesta

Sunnuntaina kauden toisen voittonsa ottanut Sebastien Ogier on menettänyt Meksikon MM-rallin Power Stage -erikoiskokeelta saamansa neljä lisäpistettä.

Ogier ajoi toiseksi nopeimman ajan Meksikon MM-rallin päätöspätkällä, joten hänelle oli luvassa peräti 29 pisteen potti. Fordin ranskalaiskuljettajalle tuomittiin kuitenkin kymmenen sekunnin aikasakko Power Stagella, sillä hän ei ajanut shikaania läpi tiekirjan mukaisesti.

Näin ollen Ogier putosi Power Stagen kakkossijalta seitsemänneksi. Tämä tiesi sitä, että Toyotan Jari-Matti Latvala nousi päätöspätkän lopullisissa tuloksissa toiseksi ja sai neljä lisäpistettä kolmen sijaan. Thierry Neuville nousi kolmanneksi (3 lisäpistettä), Andreas Mikkelsen neljänneksi (2) ja Sebastien Loeb viidenneksi (1).

Ogier nousi Meksikossa MM-sarjan kärkeen, mutta pistemenetyksen vuoksi hänellä on vain neljän pisteen etumatka Neuvilleen. Latvala on viidentenä 25 pisteen päässä ranskalaismestarista.

Kuljettajien MM-pistetaulukko Meksikon MM-rallin jälkeen:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Thierry NeuvilleHyundai17710+425+28+31518+525+425+52+218+10+5
2.Ott TänakToyota164182+10+518+125+202+325+525+425+3
3.Sébastien OgierM-Sport Ford15425+11+42525+312+4018+41012+51+4
4.Esapekka LappiToyota88612+508+5410+515015+30
5.Jari-Matti LatvalaToyota7515+264+4000615+3018+2
6.Andreas MikkelsenHyundai750+315+312+2610+300+21810
7.Dani SordoHyundai600-18121512+3--0-
8.Teemu SuninenM-Sport Ford54040-215+2181012
9.Elfyn EvansM-Sport Ford5380010818+10+1600+1
10.Hayden PaddonHyundai49-10---01212-15
11.Mads ÖstbergCitroen48-8---81018+400
12.Craig BreenCitroen47218--0684+16+20
13.Kris MeekeCitroen4312+50152+26+10----
14.Jan KopeckySkoda171--4--4-26
15.Sebastien LoebCitroen15--10+10+4------
Keskustele uutisesta:

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Lue myös:

Lähde: Ogier käynyt jo testaamassa Citroenia – mestarin siirto saamassa sinetin Rallin viisinkertainen maailmanmestari Sebastien Ogier ja Citroen yhdistävät voimansa kaudella 2019, uutisoi r...
Hyundai-kuski Paddonin jatko ratkeamassa – ”Kaikki vaikuttaa positiiviselta” Hyundai-kuljettaja Hayden Paddon luottaa vahvasti siihen, että hän ajaa rallin MM-sarjassa myös ensi kaudella....
Sebastien Ogier kurvaili 12. sijalle DTM-debyytissään Rallin viisinkertainen maailmanmestari Sebastien Ogier debytoi tänä viikonloppuna DTM-rata-autosarjassa. Lauan...
Tommi Mäkisen tiimille raju takaisku – testaamiseen tulossa isoja rajoituksia WRC-komissio suunnittelee lukuisia sääntöuudistuksia rallin MM-sarjaan ensi kaudeksi, jotka on määrä hyväksyä ...
WRC-kuski muistelee uran avausvoittoaan viime vuodelta – ”Niitä juhlia on vaikea päihitt... Fordin Elfyn Evans teki historiaa viime vuonna kotirallissaan. Evans voitti kautta aikain ensimmäisenä walesil...
Paljastus: Rovanperän tiimitoveri sai potkut Instagram-kuvan vuoksi Norjalainen rallikuljettaja Ole Christian Veiby oppi kovemman kautta, mitä sosiaaliseen mediaan ei kannata lad...
Kalle Rovanperän tallikaveri lähti Skodalta – ”Muutamme strategiaamme” Rallikuljettaja Ole Christian Veiby ei jatka Kalle Rovanperän tallikaverina Skoda Motorsportin tehdastiimissä....
Huhuille vahvistus: Petter Solberg Volkswagenilla MM-ralliin! Rallin maailmanmestaruuden vuonna 2003 voittanut Petter Solberg tekee yhden kilpailun mittaisen paluun rallin ...

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Tykkäykset