Sebastien Ogier. Kuva: M-Sport

Ogier menetti neljä lisäpistettä – Latvala hyötyi

Tykkää uutisesta

Sunnuntaina kauden toisen voittonsa ottanut Sebastien Ogier on menettänyt Meksikon MM-rallin Power Stage -erikoiskokeelta saamansa neljä lisäpistettä.

Ogier ajoi toiseksi nopeimman ajan Meksikon MM-rallin päätöspätkällä, joten hänelle oli luvassa peräti 29 pisteen potti. Fordin ranskalaiskuljettajalle tuomittiin kuitenkin kymmenen sekunnin aikasakko Power Stagella, sillä hän ei ajanut shikaania läpi tiekirjan mukaisesti.

Näin ollen Ogier putosi Power Stagen kakkossijalta seitsemänneksi. Tämä tiesi sitä, että Toyotan Jari-Matti Latvala nousi päätöspätkän lopullisissa tuloksissa toiseksi ja sai neljä lisäpistettä kolmen sijaan. Thierry Neuville nousi kolmanneksi (3 lisäpistettä), Andreas Mikkelsen neljänneksi (2) ja Sebastien Loeb viidenneksi (1).

Ogier nousi Meksikossa MM-sarjan kärkeen, mutta pistemenetyksen vuoksi hänellä on vain neljän pisteen etumatka Neuvilleen. Latvala on viidentenä 25 pisteen päässä ranskalaismestarista.

Kuljettajien MM-pistetaulukko Meksikon MM-rallin jälkeen:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Sébastien OgierM-Sport Ford21925+11+42525+312+4018+41012+51+425+318+410+5
2.Thierry NeuvilleHyundai20110+425+28+31518+525+425+52+218+10+510+2120
3.Ott TänakToyota181182+10+518+125+202+325+525+425+30+48+50
4.Jari-Matti LatvalaToyota12815+264+4000615+3018+218+5425+1
5.Esapekka LappiToyota126612+508+5410+515015+3015+1612+4
6.Andreas MikkelsenHyundai840+315+312+2610+300+21810810
7.Elfyn EvansM-Sport Ford8080010818+10+1600+1015+28+2
8.Hayden PaddonHyundai73-10---01212-156-18
9.Dani SordoHyundai710-18121512+3--0--10+1-
10.Mads ÖstbergCitroen70-8---81018+4004-15+3
11.Craig BreenCitroen67218--0684+16+201226
12.Teemu SuninenM-Sport Ford54040-215+2181012000
13.Sebastien LoebCitroen43--10+10+4-------25+3-
14.Kris MeekeCitroen4312+50152+26+10-------
15.Jan KopeckySkoda171--4--4-26-0-
Keskustele uutisesta:

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Lue myös:

Lähde: Jari-Matti Latvala ajoi päin kaidetta testeissä Toyota-kuljettaja Jari-Matti Latvalan testipäivä päättyi ennen aikojaan torstaina, kertoo Autosport-lehti nett...
Loebin sopimus tuotti valtavan takaiskun Uuden-Seelannin WRC-tähdelle – ”Tätä ei ole hel... Hayden Paddon on vahvistanut, ettei hän aja rallin MM-sarjassa kaudella 2019. Paddonin sopimusneuvottelut Hyun...
Dani Sordo mielissään Hyundai-sopimuksesta – ”Voimme olla todella vahvoja” Espanjalaiskonkari Dani Sordon Hyundai-sopimus julkistettiin torstaina, mutta se jäi pahasti toisen sopimusuut...
Ajaako Loeb Hyundailla myös rallicrossia? – ”Ehkä jotain mielenkiintoisia haasteita tule... Rallin MM-sarjan hullu vuosi sai jatkoa torstaina, kun ralli-ikoni Sebastien Loebin sopimus Hyundain tiimin ka...
Jari-Matti Latvala ja Juho Hänninen aloittivat testirupeaman Monte Carloa varten (video) Toyotan WRC-tiimi on aloittanut toden teolla valmistautumisen uuteen rallikauteen. Torstaina testivuorossa oli...
Veikö Loeb WRC-tallipaikan Paddonilta? ”Käymme yhä keskusteluja” Uusiseelantilainen rallitähti Hayden Paddon on yhä vailla sopimusta kaudelle 2019. Paddon jakoi viime kaude...
”Olemme ikionnellisia” – Hyundai-pomo hehkuttaa Sebastien Loebin sopimusta Sebastien Loeb ei malttanut pysyä poissa rallin MM-sarjasta. Lajin yhdeksänkertainen maailmanmestari teki kaks...
Vahvistus: Sebastien Loebille peräti kahden vuoden WRC-diili Nyt se on varmaa: Sebastien Loeb nähdään rallin MM-sarjassa kaudella 2019. Hyundain WRC-talli vahvisti tors...

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Tykkäykset