Sebastien Ogier. Kuva: M-Sport

Ogier menetti neljä lisäpistettä – Latvala hyötyi

Tykkää uutisesta

Sunnuntaina kauden toisen voittonsa ottanut Sebastien Ogier on menettänyt Meksikon MM-rallin Power Stage -erikoiskokeelta saamansa neljä lisäpistettä.

Ogier ajoi toiseksi nopeimman ajan Meksikon MM-rallin päätöspätkällä, joten hänelle oli luvassa peräti 29 pisteen potti. Fordin ranskalaiskuljettajalle tuomittiin kuitenkin kymmenen sekunnin aikasakko Power Stagella, sillä hän ei ajanut shikaania läpi tiekirjan mukaisesti.

Näin ollen Ogier putosi Power Stagen kakkossijalta seitsemänneksi. Tämä tiesi sitä, että Toyotan Jari-Matti Latvala nousi päätöspätkän lopullisissa tuloksissa toiseksi ja sai neljä lisäpistettä kolmen sijaan. Thierry Neuville nousi kolmanneksi (3 lisäpistettä), Andreas Mikkelsen neljänneksi (2) ja Sebastien Loeb viidenneksi (1).

Ogier nousi Meksikossa MM-sarjan kärkeen, mutta pistemenetyksen vuoksi hänellä on vain neljän pisteen etumatka Neuvilleen. Latvala on viidentenä 25 pisteen päässä ranskalaismestarista.

Kuljettajien MM-pistetaulukko Meksikon MM-rallin jälkeen:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Thierry NeuvilleHyundai11910+425+28+31518+525+4
2.Sébastien OgierM-Sport Ford10025+11+42525+312+40
3.Ott TänakToyota72182+10+518+125+20
4.Dani SordoHyundai600-18121512+3
5.Esapekka LappiToyota55612+508+5410+5
6.Andreas MikkelsenHyundai540+315+312+2610+30
7.Elfyn EvansM-Sport Ford4580010818+1
8.Kris MeekeCitroen4312+50152+26+10
9.Jari-Matti LatvalaToyota3115+264+4000
10.Craig BreenCitroen26218--06
11.Teemu SuninenM-Sport Ford23040-215+2
12.Mads ÖstbergCitroen16-8---8
13.Sebastien LoebCitroen15--10+10+4--
14.Pontus TidemandSkoda11-06-14
15.Hayden PaddonHyundai10-10---0

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Lue myös:

Rallin MM-sarjaan kaavaillaan merkittäviä muutoksia – Toyota-pomolta mielenkiintoinen ehdotus Rallin MM-sarjan kalenteri laajenee tulevina vuosina. Tämän vuoksi MM-sarjaan kaavaillaan muutoksia, joilla ta...
Citroen vahvisti Meeken korvaajan – “Mads pystyy varmasti auttamaan meitä” Citroenin MM-rallitiimi vahvisti keskiviikkona, että se on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen norjalaiskul...
Video: Lappi nautiskeli “Suomen kesästä” WRC-auton puikoissa – “Viimeinkin... Toyota on jatkanut ahkerasti Toyota Yaris WRC -auton testaamista Keski-Suomen sorateillä. Jari-Matti Latval...
Rallin Tulevaisuuden Tähti -finalistit selvillä – yhtenä tuomarina keihäslegenda Tapio Korjus... Rallin SM-sarjan kauden viides osakilpailu Seinäjoella, Pohjanmaa Ralli, oli viimeinen kilpailu, jonka tulokse...
Sebastien Ogier tyrmää Citroen-huhut – “Ei ole mitään syytä vaihtaa” Viisinkertaisen rallin maailmanmestarin Sebastien Ogierin ympärillä riittää huhuja. Kuluvan kauden ylitettä pu...
Jari-Matti Latvala vastaa some-irvailuun – “Yksityiselämästäni ei ole tullut mitään huonoa kil... Toyotan WRC-tähti Jari-Matti Latvala on joutunut kyseenalaisen kovan kritiikin kohteeksi sosiaalisessa mediass...
WRC-talli yrittää saada boikotin Sardinian MM-ralliin – Mäkinen kertoi suoraan mielipiteensä kisasta... Yksi rallin MM-sarjan talleista yrittää saada muilta tiimeiltä tukea suunnitelmilleen boikotoida ensi vuoden I...
Tänak selittää, miksi toimi Ogierin kuriiripalveluna – “Me teimme sen turvallisuuden tak... Rallin MM-sarjan moninkertainen mestari Sebastien Ogier sijoittui viime viikonloppuna ajetussa Sardinian ralli...

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Tykkäykset