Quantcast

Näin rallin maailmanmestaruus voi ratketa jo ensi viikonloppuna

Thierry Neuville
Thierry Neuville. Kuva: Austral/Hyundai Motorsport GmbH
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Rallin maailmanmestaruuskamppailu jatkuu tulevana viikonloppuna, kun MM-kauden viimeistä edellinen osakilpailu ajetaan Kataloniassa.

Kolmella kuljettajalla on vielä mahdollisuus napata kauden 2019 mestaruus. Hyundain Thierry Neuville lähtee pistejohtajana Kataloniaan, mutta viisi edellistä MM-titteliä napannut Sebastien Ogier on vain seitsemän pisteen päässä belgialaisesta. Toyotan Ott Tänak jahtaa puolestaan pistetaulukon kärkimiestä 21 pisteen takamatkalta.

Neuvillella on teoriassa saumat varmistaa maailmanmestaruus jo Espanjassa. Belgialaisen mestaruuden sinetöiminen vaatii kuitenkin sitä, että varsinkin Ogier jää ilman isoa pistepottia Kataloniassa.

Käytännössä Neuvillen pitää kerätä rallista 24 pistettä Ogieria ja kymmenen pistettä Tänakia enemmän, jotta hän karkaisi tavoittamattomaan pistejohtoon ja pääsisi juhlimaan maailmanmestaruutta jo ensi sunnuntaina.

Helpoimmin tämä toteutuisi siten, että Neuville voittaisi Katalonian MM-rallin ja ottaisi maksimipisteet myös kilpailun päättävältä Power Stagelta. Samalla Tänak saisi sijoittua korkeintaan kolmanneksi ja Ogier yhdeksänneksi.

Mestaruuskamppailu voi siis ratketa, mutta todennäköisyys sille ei ole kovinkaan suuri. Mutta kuten useasti on nähty, rallissa voi tapahtua mitä tahansa…

Kuljettajien MM-pistetilanne:

SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Sébastien OgierM-Sport Ford21925+11+42525+312+4018+41012+51+425+318+410+5
2.Thierry NeuvilleHyundai20110+425+28+31518+525+425+52+218+10+510+2120
3.Ott TänakToyota181182+10+518+125+202+325+525+425+30+48+50
4.Jari-Matti LatvalaToyota12815+264+4000615+3018+218+5425+1
5.Esapekka LappiToyota126612+508+5410+515015+3015+1612+4
6.Andreas MikkelsenHyundai840+315+312+2610+300+21810810
7.Elfyn EvansM-Sport Ford8080010818+10+1600+1015+28+2
8.Hayden PaddonHyundai73-10---01212-156-18
9.Dani SordoHyundai710-18121512+3--0--10+1-
10.Mads ÖstbergCitroen70-8---81018+4004-15+3
11.Craig BreenCitroen67218--0684+16+201226
12.Teemu SuninenM-Sport Ford54040-215+2181012000
13.Sebastien LoebCitroen43--10+10+4-------25+3-
14.Kris MeekeCitroen4312+50152+26+10-------
15.Jan KopeckySkoda171--4--4-26-0-

Lue myös nämä

  • Uusimmat