Jari-Matti Latvala. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Latvala putosi 25 pisteen päähän kärjestä – katso rallin MM-sarjan pistetilanteet

Tykkää uutisesta

Jari-Matti Latvala putosi MM-sarjan kolmannelta tilalta viidenneksi sunnuntaina päättyneen Meksikon MM-rallin jälkeen.

Latvala menetti Meksikossa saumat huippusijoitukseen jo perjantaina, kun hän keskeytti laturivian vuoksi. Toyotan suomalaistähti jatkoi kisaa lauantaina ralli2-säännöllä ja nousi lopputuloksissa kahdeksanneksi. Kisan päättäneeltä Power Stage -erikoiskokeelta Latvala otti neljä lisäpistettä, joten hän nappasi Meksikosta matkaan kaikkiaan seitsemän MM-pistettä.

MM-sarjan kärkeen pyyhälsi Fordin Sebastien Ogier, joka otti voiton ja 25 pistettä Meksikossa. Ogier oli kiinni myös neljässä lisäpisteessä, mutta ne vietiin konkarilta, koska hän ei ajanut oikein läpi Power Stagella ollutta shikaania.

Ogierilla on kasassa yhteensä 56 MM-pistettä ja hän johtaa MM-sarjaa neljän pisteen erolla Hyundain Thierry Neuvilleen, joka ajoi kuudenneksi Meksikossa. Latvalalla on 31 pistettä eli hän on 25 pistettä perässä Ogieria.

Latvalan edellä MM-pisteissä ovat myös Hyundain Andreas Mikkelsen (35) ja Citroenin Kris Meeke (32). Toyotan Ott Tänak ja Esapekka Lappi ovat Latvalan perässä sijoilla kuusi ja seitsemän.

Hyundai johtaa tallien välistä MM-taistoa ennen M-Sport Fordia ja Citroenia. Meksikossa pahasti epäonnistunut Toyota valahti neljännelle eli viimeiselle sijalle.

Kuljettajien MM-pistetaulukko Meksikon MM-rallin jälkeen:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Sébastien OgierM-Sport Ford21925+11+42525+312+4018+41012+51+425+318+410+5
2.Thierry NeuvilleHyundai20110+425+28+31518+525+425+52+218+10+510+2120
3.Ott TänakToyota181182+10+518+125+202+325+525+425+30+48+50
4.Jari-Matti LatvalaToyota12815+264+4000615+3018+218+5425+1
5.Esapekka LappiToyota126612+508+5410+515015+3015+1612+4
6.Andreas MikkelsenHyundai840+315+312+2610+300+21810810
7.Elfyn EvansM-Sport Ford8080010818+10+1600+1015+28+2
8.Hayden PaddonHyundai73-10---01212-156-18
9.Dani SordoHyundai710-18121512+3--0--10+1-
10.Mads ÖstbergCitroen70-8---81018+4004-15+3
11.Craig BreenCitroen67218--0684+16+201226
12.Teemu SuninenM-Sport Ford54040-215+2181012000
13.Sebastien LoebCitroen43--10+10+4-------25+3-
14.Kris MeekeCitroen4312+50152+26+10-------
15.Jan KopeckySkoda171--4--4-26-0-
Tallien MM-pistetaulukko Meksikon MM-rallin jälkeen:
SijaTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Toyota Gazoo Racing WRT36833201426311621404043331437
2.Hyundai Motorsport34114403027333137162625182222
3.M-Sport Ford World Rally Team32433102935223322182220293318
4.Citroën Total Abu Dhabi WRT2371828251012181824610182921

Juttua päivitetty 12.3. klo 11.14: Ogier menetti Power Stagen pisteet.

Keskustele uutisesta:

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Lue myös:

Lähde: Jari-Matti Latvala ajoi päin kaidetta testeissä Toyota-kuljettaja Jari-Matti Latvalan testipäivä päättyi ennen aikojaan torstaina, kertoo Autosport-lehti nett...
Dani Sordo mielissään Hyundai-sopimuksesta – ”Voimme olla todella vahvoja” Espanjalaiskonkari Dani Sordon Hyundai-sopimus julkistettiin torstaina, mutta se jäi pahasti toisen sopimusuut...
Jari-Matti Latvala ja Juho Hänninen aloittivat testirupeaman Monte Carloa varten (video) Toyotan WRC-tiimi on aloittanut toden teolla valmistautumisen uuteen rallikauteen. Torstaina testivuorossa oli...
Vahvistus: Sebastien Loebille peräti kahden vuoden WRC-diili Nyt se on varmaa: Sebastien Loeb nähdään rallin MM-sarjassa kaudella 2019. Hyundain WRC-talli vahvisti tors...
Yllätysveto toteutumassa! Autosport: Sebastien Loeb Hyundain WRC-autolla MM-ralleihin Sebastien Loeb on tehnyt Hyundain rallitiimin kanssa sopimuksen ensi kaudesta, uutisoi Autosport-lehti nettisi...
Teemu Sunisen WRC-tiimillä tukala tilanne – ”Jos kilpailemme, meillä on vain kaksi autoa... M-Sportin tallipomo Malcolm Wilson ei ole vieläkään lyönyt lukkoon rallitiimin ensi vuoden suunnitelmia. M-...
Tommi Mäkisen mestaritiimi aloittanut valmistautumisen ensi kauteen (video) Tommi Mäkisen johtama Toyota Gazoo Racing on aloittanut valmistautumisen MM-rallikauteen 2019. Toyota voitt...
Ilman WRC-sopimusta jäänyt Östberg voisi ostaa tallipaikan – hintalappu miljoonia Rallin MM-sarjan norjalaiskuski Mads Östberg jäi ilman kuskinpaikkaa Citroenilla, kun ranskalaistalli menetti ...

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Tykkäykset