Jari-Matti Latvala. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Latvala putosi 25 pisteen päähän kärjestä – katso rallin MM-sarjan pistetilanteet

Tykkää uutisesta

Jari-Matti Latvala putosi MM-sarjan kolmannelta tilalta viidenneksi sunnuntaina päättyneen Meksikon MM-rallin jälkeen.

Latvala menetti Meksikossa saumat huippusijoitukseen jo perjantaina, kun hän keskeytti laturivian vuoksi. Toyotan suomalaistähti jatkoi kisaa lauantaina ralli2-säännöllä ja nousi lopputuloksissa kahdeksanneksi. Kisan päättäneeltä Power Stage -erikoiskokeelta Latvala otti neljä lisäpistettä, joten hän nappasi Meksikosta matkaan kaikkiaan seitsemän MM-pistettä.

MM-sarjan kärkeen pyyhälsi Fordin Sebastien Ogier, joka otti voiton ja 25 pistettä Meksikossa. Ogier oli kiinni myös neljässä lisäpisteessä, mutta ne vietiin konkarilta, koska hän ei ajanut oikein läpi Power Stagella ollutta shikaania.

Ogierilla on kasassa yhteensä 56 MM-pistettä ja hän johtaa MM-sarjaa neljän pisteen erolla Hyundain Thierry Neuvilleen, joka ajoi kuudenneksi Meksikossa. Latvalalla on 31 pistettä eli hän on 25 pistettä perässä Ogieria.

Latvalan edellä MM-pisteissä ovat myös Hyundain Andreas Mikkelsen (35) ja Citroenin Kris Meeke (32). Toyotan Ott Tänak ja Esapekka Lappi ovat Latvalan perässä sijoilla kuusi ja seitsemän.

Hyundai johtaa tallien välistä MM-taistoa ennen M-Sport Fordia ja Citroenia. Meksikossa pahasti epäonnistunut Toyota valahti neljännelle eli viimeiselle sijalle.

Kuljettajien MM-pistetaulukko Meksikon MM-rallin jälkeen:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Thierry NeuvilleHyundai17710+425+28+31518+525+425+52+218+10+5
2.Ott TänakToyota164182+10+518+125+202+325+525+425+3
3.Sébastien OgierM-Sport Ford15425+11+42525+312+4018+41012+51+4
4.Esapekka LappiToyota88612+508+5410+515015+30
5.Jari-Matti LatvalaToyota7515+264+4000615+3018+2
6.Andreas MikkelsenHyundai750+315+312+2610+300+21810
7.Dani SordoHyundai600-18121512+3--0-
8.Teemu SuninenM-Sport Ford54040-215+2181012
9.Elfyn EvansM-Sport Ford5380010818+10+1600+1
10.Hayden PaddonHyundai49-10---01212-15
11.Mads ÖstbergCitroen48-8---81018+400
12.Craig BreenCitroen47218--0684+16+20
13.Kris MeekeCitroen4312+50152+26+10----
14.Jan KopeckySkoda171--4--4-26
15.Sebastien LoebCitroen15--10+10+4------
Tallien MM-pistetaulukko Meksikon MM-rallin jälkeen:
SijaTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Toyota Gazoo Racing WRT28433201426311621404043
2.Hyundai Motorsport27914403027333137162625
3.M-Sport Ford World Rally Team24433102935223322182220
4.Citroën Total Abu Dhabi WRT1691828251012181824610

Juttua päivitetty 12.3. klo 11.14: Ogier menetti Power Stagen pisteet.

Keskustele uutisesta:

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Lue myös:

Lähde: Ogier käynyt jo testaamassa Citroenia – mestarin siirto saamassa sinetin Rallin viisinkertainen maailmanmestari Sebastien Ogier ja Citroen yhdistävät voimansa kaudella 2019, uutisoi r...
Sebastien Ogier kurvaili 12. sijalle DTM-debyytissään Rallin viisinkertainen maailmanmestari Sebastien Ogier debytoi tänä viikonloppuna DTM-rata-autosarjassa. Lauan...
Neuville ampui kovilla Tänakia ja Ogieria – ”Pelkää sitä, ettei pysty voittamaan omilla kyvyilläR... Thierry Neuville ei säästellyt sanojaan kilpakumppaneitaan Ott Tänakia ja Sebastien Ogieria kohtaan viikonlopp...
Toyotan rallitiimiin yhdistetty Meeke heitti bensaa liekkeihin julkaisemalla kuvan Huhut Citroenilta potkut saaneen Kris Meeken paluusta rallin MM-sarjaan kiihtyivät keskiviikkona. Autosport...
Grönholm oli neuvottelemassa MM-rallitiimin kanssa, kun huhu levisi Suomesta – ”Kysyivät, että... Rallilupaus Jari Huttuseen liittyvä siirtohuhu pisti rallin kaksinkertaisen maailmanmestarin Marcus Grönholmin...
Kalle Rovanperä palaa tositoimiin Walesissa – yhteensä kuusi suomalaista mukana Rallin MM-sarja jatkuu kahden viikon kuluttua legendaarisella Walesin osakilpailulla Isossa-Britanniassa. Suom...
Lähteekö Esapekka Lappi Toyotalta? Tallipomo Tommi Mäkinen: Puhelin on soinut Tommi Mäkisen päälliköimä Toyota Gazoo Racing odottaa Esapekka Lapin päätöstä. Rallin MM-sarjassa neljänten...
Tommi Mäkinen naureskeli kuljettajahuhulle – ”Lähden itse Monteen ja Grönholm ajaa Ruotsissa&#... Tommi Mäkinen oli huumorituulella, kun Rallit.fi kysyi Toyotan tallipäälliköltä rallin MM-sarjan tuoreimmasta ...

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Tykkäykset