Jari-Matti Latvala. Kuva: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Latvala putosi 25 pisteen päähän kärjestä – katso rallin MM-sarjan pistetilanteet

Tykkää uutisesta

Jari-Matti Latvala putosi MM-sarjan kolmannelta tilalta viidenneksi sunnuntaina päättyneen Meksikon MM-rallin jälkeen.

Latvala menetti Meksikossa saumat huippusijoitukseen jo perjantaina, kun hän keskeytti laturivian vuoksi. Toyotan suomalaistähti jatkoi kisaa lauantaina ralli2-säännöllä ja nousi lopputuloksissa kahdeksanneksi. Kisan päättäneeltä Power Stage -erikoiskokeelta Latvala otti neljä lisäpistettä, joten hän nappasi Meksikosta matkaan kaikkiaan seitsemän MM-pistettä.

MM-sarjan kärkeen pyyhälsi Fordin Sebastien Ogier, joka otti voiton ja 25 pistettä Meksikossa. Ogier oli kiinni myös neljässä lisäpisteessä, mutta ne vietiin konkarilta, koska hän ei ajanut oikein läpi Power Stagella ollutta shikaania.

Ogierilla on kasassa yhteensä 56 MM-pistettä ja hän johtaa MM-sarjaa neljän pisteen erolla Hyundain Thierry Neuvilleen, joka ajoi kuudenneksi Meksikossa. Latvalalla on 31 pistettä eli hän on 25 pistettä perässä Ogieria.

Latvalan edellä MM-pisteissä ovat myös Hyundain Andreas Mikkelsen (35) ja Citroenin Kris Meeke (32). Toyotan Ott Tänak ja Esapekka Lappi ovat Latvalan perässä sijoilla kuusi ja seitsemän.

Hyundai johtaa tallien välistä MM-taistoa ennen M-Sport Fordia ja Citroenia. Meksikossa pahasti epäonnistunut Toyota valahti neljännelle eli viimeiselle sijalle.

Kuljettajien MM-pistetaulukko Meksikon MM-rallin jälkeen:
SijaKuskiTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Thierry NeuvilleHyundai11910+425+28+31518+525+4
2.Sébastien OgierM-Sport Ford10025+11+42525+312+40
3.Ott TänakToyota72182+10+518+125+20
4.Dani SordoHyundai600-18121512+3
5.Esapekka LappiToyota55612+508+5410+5
6.Andreas MikkelsenHyundai540+315+312+2610+30
7.Elfyn EvansM-Sport Ford4580010818+1
8.Kris MeekeCitroen4312+50152+26+10
9.Jari-Matti LatvalaToyota3115+264+4000
10.Craig BreenCitroen26218--06
11.Teemu SuninenM-Sport Ford23040-215+2
12.Mads ÖstbergCitroen16-8---8
13.Sebastien LoebCitroen15--10+10+4--
14.Pontus TidemandSkoda11-06-14
15.Hayden PaddonHyundai10-10---0
Tallien MM-pistetaulukko Meksikon MM-rallin jälkeen:
SijaTalliYhteensäMCOSWEMEXFRAARGPORITAFINGERTURGBRESPAUS
1.Hyundai Motorsport175144030273331
2.M-Sport Ford World Rally Team162331029352233
3.Toyota Gazoo Racing WRT140332014263116
4.Citroën Total Abu Dhabi WRT111182825101218

Juttua päivitetty 12.3. klo 11.14: Ogier menetti Power Stagen pisteet.

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Lue myös:

Citroen vahvisti Meeken korvaajan – “Mads pystyy varmasti auttamaan meitä” Citroenin MM-rallitiimi vahvisti keskiviikkona, että se on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen norjalaiskul...
Video: Lappi nautiskeli “Suomen kesästä” WRC-auton puikoissa – “Viimeinkin... Toyota on jatkanut ahkerasti Toyota Yaris WRC -auton testaamista Keski-Suomen sorateillä. Jari-Matti Latval...
Sebastien Ogier tyrmää Citroen-huhut – “Ei ole mitään syytä vaihtaa” Viisinkertaisen rallin maailmanmestarin Sebastien Ogierin ympärillä riittää huhuja. Kuluvan kauden ylitettä pu...
Jari-Matti Latvala vastaa some-irvailuun – “Yksityiselämästäni ei ole tullut mitään huonoa kil... Toyotan WRC-tähti Jari-Matti Latvala on joutunut kyseenalaisen kovan kritiikin kohteeksi sosiaalisessa mediass...
Tänak selittää, miksi toimi Ogierin kuriiripalveluna – “Me teimme sen turvallisuuden tak... Rallin MM-sarjan moninkertainen mestari Sebastien Ogier sijoittui viime viikonloppuna ajetussa Sardinian ralli...
Latvala hämmästeli Citroenin päätöstä – “Meeken potkut oli shokki!” Toyotan rallitallin suomalaiskuljettaja Jari-Matti Latvala uskoo, että Citroenin päätös potkia tallista ulos K...
Hyundai-tähti Neuville juhli ikimuistoista voittoaan aamun pikkutunneille Thierry Neuville otti kaiken ilon irti Sardinian MM-rallin huikeasta voitostaan. Neuville kävi kovan kamppa...
Tommi Mäkinen ei edes harkinnut protestia Ogieria vastaan – “Ei ole sen arvoista” Tommi Mäkisen johtama Toyotan WRC-tiimi ei edes harkinnut protestin tekemistä Sebastien Ogieria vastaan. Og...

Toni Heinonen

toni.heinonen(a)rallit.fi
Päätoimittaja

Tykkäykset